
Klimaty prowincjonalne w aranżacji kuchni nie wychodzą z mody od wielu sezonów. Wręcz przeciwnie – popularność tego typu wystroju znacznie wzrosła przez ostatnie 2 lata. Okres pandemii uświadomił wielu osobom, jak wielki wpływ na samopoczucie ma ciepła, przytulna, a zarazem praktyczna przestrzeń. W kuchni pełnej drewna, światła i wiejskich akcentów nie tylko wygodnie się gotuje, ale też spędza czas z rodziną. Po jakie idee warto sięgnąć, by stworzyć dla siebie takie wnętrze?
Kuchnia rustykalna – królestwo naturalnego drewna
Klucz do wrażenia, jakie kojarzy się najmocniej z tego typu przestrzenią, jest jeden – to naturalne drewno we wszelkich możliwych odsłonach. Kuchnia rustykalna przyciąga wzrok przede wszystkim dzięki solidnym, szerokim blatom, drewnianym frontom szafek i tradycyjnym panelom podłogowym w ciepłych odcieniach.
Oczywiście, drewno w kuchni musi nie tylko cieszyć oczy, ale także wykazywać wysoką odporność na wilgoć i uszkodzenia. Dlatego też do kuchni urządzonej w wiejskim klimacie warto zainwestować w blat od sprawdzonego producenta. Taka decyzja da nam pewność, że jego wygląd nie zmieni się przez lata, a funkcjonalność pozostanie na wysokim poziomie.
Jeżeli chodzi o gatunek drewna, najlepszym wyborem wśród rodzimych drzew będzie tu dąb, buk lub orzech. wiele osób, którym leży na sercu dobro naszych lasów, zwraca uwagę też przy zakupie mebli drewnianych do kuchni na samo pochodzenie drewna. Bez obaw – rzetelna firma zajmująca się ich produkcją bez oporów przedstawi nabywcom certyfikaty świadczące o tym, że pozyskuje drewno w zrównoważony sposób.
Czy kuchnia rustykalna sprawdzi się w niewielkim wnętrzu?
Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, o ile sięgniemy po środki wyrazu, które będą umiejętnie dopasowane do urządzanej przestrzeni. Aranżacja kuchni w stylu prowincjonalnym, old country czy shabby chic to projekt, który ma wielkie szanse na powodzenie również w średniej wielkości mieszkaniu. To fantastyczna wiadomość - zwłaszcza dla osób niechętnych wszechobecnemu ascetyzmowi nowoczesnych aranżacji.
Rodziny, dla których spokojny domek na wsi wciąż pozostaje odległym marzeniem, z łatwością mogą wykreować wiejskie wnętrze nawet wśród zgiełku metropolii. Jednym ze sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni przy jednoczesnym zastosowaniu w niej naturalnego drewna jest zamówienie nieco płytszych szafek, robionych na wymiar. Dzięki takiemu rozwiązaniu na środku kuchni pojawi się miejsce, gdzie może stanąć nieduża wyspa z bukowym czy orzechowym blatem. Nowoczesne narzędzia cyfrowe, które na swoich stronach oferuje sprawdzony producent blatów, pomogą w samodzielnym zaprojektowaniu tego elementu i dokładnym dopasowaniu go do posiadanego metrażu.
Kuchnia rustykalna w małej przestrzeni mieszkalnej to także sztuka doboru odpowiednich dodatków. Nie powiesimy tu być może szerokich, lnianych zasłon, ale równie efektownie będą się prezentowały rolety z kwiatowym wzorem. Precyzyjnie skomponowane detale - ceramiczne uchwyty do szuflad, haftowane ściereczki czy zestaw angielskiej porcelany w stylu wiejskiej rezydencji – dopełnią całości obrazu. W takiej kuchni i przyrządzanie posiłków, i rodzinny podwieczorek stają się rytuałem, który wprowadza harmonię do codzienności.