
Meble na wymiar, w zależności od rodzaju, mogą być rozliczane z zastosowaniem różnych stawek VAT. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz poznać najnowszą interpretację.
Stawka VAT mebli na wymiar
W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup mebli na wymiar i w wielu przypadkach takie rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdzi. Jednak wiele osób zastanawia się nad taką kwestią jak: meble na wymiar jaka stawka VAT? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ meble na wymiar mogą być sprzedawane z różnymi stawkami VAT, w zależności od ich rodzaju oraz charakteru. Wśród nich wymienia się stawkę podstawową 23% oraz stawkę preferencyjną 8%. Przedsiębiorcy, którzy zajmują się tworzeniem gotowej zabudowy meblowej na wymiar mogą mieć problem z interpretacją prawa podatkowego, a także określeniem prawidłowej stawki VAT podczas realizowania zamówienia. Wybór stawki VAT zależny jest przede wszystkim od rodzaju zabudowy. Istotny jest fakt, czy zabudowa jest wolnostojąca, czy też zabudowana na stałe. Podatek VAT podwyższa standardową cenę każdej zabudowy meblowej, która jest realizowana przez wykonawcę. Dlatego w tym przypadku kluczowe jest pytanie: meble na wymiar jaki podatek? Warto się tego dowiedzieć.
Obniżony VAT na meble
Przepisy prawa podatkowe w ogólny sposób określają, że w pewnych szczególnych przypadkach możliwe jest zastosowanie obniżonego podatku VAT na meble. Jednak nie jest to wykorzystywane w każdej sytuacji. Stawka obniżona ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku tworzenia trwałej zabudowy na wymiar. Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 2020 roku dokładnie określa warunki, jakie powinny być spełnione w tym przypadku. Przede wszystkim zabudowa tworzona na wymiar przez producenta musi pod pewnymi względami korzystać z konstrukcji budynku. Oznacza to przytwierdzenie do podłogi, ścian lub nawet sufitu. Elementy połączeniowe muszą stanowić konkretną część mebla lub być w jego zakresie. Oprócz tego zabudowa powinna być tworzona przez wykonawcę na specjalne zamówienie i nie może znajdować się w obrocie, tak jak standardowo sprzedawane meble. Dodatkowo warto również zaznaczyć, że z zabudowy meblowej tego rodzaju można korzystać jedynie po jej trwałym połączeniu z konstrukcją budynku. Meble nie mogą być także przenoszone w inne miejsce. W przypadku tworzenia mebli na wymiar, które nie będą na stałe przytwierdzone do konstrukcji budynku, obowiązuje standardowa stawka podatku VAT, czyli 23%.
PKD mebli na wymiar
Wiele osób zastanawia się również nad taką kwestią jak: meble na wymiar jakie PKD? Przede wszystkim wytwarzanie mebli kuchennych na wymiar obejmuje kod PKD 31.02.Z, czyli produkcję mebli kuchennych. Dodatkowo przez wykonawców może być realizowany również kod PKD 43.32.Z, który w szerokim rozumieniu obejmuje takie działania, jak zakładanie stolarki budowlanej. Prace związane w wyżej wymienionymi kodami PKD mają zastosowanie w przypadku wyposażania pomieszczeń w meble wbudowane. Jest to wytwarzanie elementów stałej zabudowy kuchennej z zakupionych materiałów.